| Meetperiode | Noord-Holland | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 7.600 | 23.300 |
| Q3 2022 | 7.600 | 26.400 |
| Q3 2023 | 6.100 | 20.800 |
| Q3 2024 | 5.700 | 17.800 |
| Q3 2025 | 5.000 | 16.100 |
| Q3 2026 | 4.900 | 15.400 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 391600, PV27.
De meetpunten voor Noord-Holland
Het verloop in Noord-Holland begint bij 7.600 in Q3 2021 en bereikt 4.900 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen 0, -1.500, -400, -700, -100 vacatures. De grootste absolute stap voor Informatie en communicatie valt tussen Q3 2022 (7.600) en Q3 2023 (6.100). In deze selectie geldt Q3 2026 met 4.900 als laagste meetpunt, en Q3 2021 met 7.600 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 2.700 onder dat maximum en 0 boven het minimum van Noord-Holland.
Hoe verhoudt Informatie en communicatie zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Noord-Holland van 72.900 naar 68.800 vacatures. De verandering binnen Informatie en communicatie was -2.700, bij een totale regionale beweging van -4.100. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 10,43 procent van Noord-Holland en in Q3 2026 op 7,12 procent. Binnen dezelfde regio heeft Verhuur en overige zakelijke diensten een bijna zo grote telling (5.500), vanuit 5.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Een tweede schaal voor de regionale vacaturestand
Voor Noord-Holland vermeldt de afzonderlijke vestigingenstatistiek bij Informatie en communicatie op 1 januari 2026 36.575 vestigingen. Het vacaturecijfer 4.900 heeft betrekking op Q3 2026. Zet je deze twee bronnen op dezelfde schaal, dan krijg je indicatief 13,4 openstaande vacatures per honderd getelde vestigingen. Landelijk staan 15.400 vacatures naast 137.290 vestigingen, ongeveer 11,22 per honderd. Dit zijn twee meetmomenten. Eén werkgever kan meerdere vacatures hebben of helemaal niemand zoeken, en meerdere vestigingen onder zijn naam hebben.
Voor Q3 2025 komt diezelfde benadering in Noord-Holland uit op 5.000 vacatures per 34.410 vestigingen (14,53 per honderd). Het absolute vacatureverschil voor Informatie en communicatie is -100. Onderzoek bij een vacature die lang openstaat of de functie-eisen en de geplande uren hetzelfde zijn gebleven voordat je een verandering in deze verhouding op jouw eigen team betrekt.
Van Noord-Holland naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Informatie en communicatie in Q3 2026 15.400 vacatures; in Q3 2021 waren het er 23.300. De landelijke beweging over dat venster komt neer op -33,9%, tegenover -35,5% voor Noord-Holland. In absolute aantallen ligt Nederland -7.900 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Holland in de nationale reeks gaat van 32,62 naar 31,82 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Informatie en communicatie binnen het regionale totaal van 68.800.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Informatie en communicatie en een beschikbare beginmeting zijn er 0 met een hogere eindstand dan Noord-Holland. De stand van 4.900 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Zuid-Holland met 2.800, gevolgd door Utrecht met 2.500. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 1,28 procent in Zeeland tot 7,27 procent in Utrecht. Ter vergelijking staat Noord-Holland op 7,12 procent voor Informatie en communicatie.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Informatie en communicatie in Noord-Holland één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Verhuur en overige zakelijke diensten zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 5.500 vacatures tegenover 4.900 voor Informatie en communicatie. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Zuid-Holland vermeldt het derde kwartaal 2026 2.800 vacatures in Informatie en communicatie. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Informatie en communicatie zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Noord-Holland nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Informatie en communicatie in Noord-Holland zoek je een werkbare bezetting?
