| Meetperiode | Overijssel | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 5.400 | 59.800 |
| Q3 2022 | 6.000 | 66.800 |
| Q3 2023 | 5.700 | 64.500 |
| Q3 2024 | 5.700 | 63.200 |
| Q3 2025 | 5.800 | 63.500 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300003, PV23.
De meetpunten voor Overijssel
Het verloop in Overijssel begint bij 5.400 in Q3 2021 en bereikt 5.800 in Q3 2025. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +600, -300, 0, +100 vacatures. De grootste absolute stap voor Nijverheid en energie valt tussen Q3 2021 (5.400) en Q3 2022 (6.000). In deze selectie geldt Q3 2021 met 5.400 als laagste meetpunt, en Q3 2022 met 6.000 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 200 onder dat maximum en 400 boven het minimum van Overijssel.
Hoe verhoudt Nijverheid en energie zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2025 verschoof het totaal voor Overijssel van 24.000 naar 25.100 vacatures. De verandering binnen Nijverheid en energie was +400, bij een totale regionale beweging van +1.100. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 22,5 procent van Overijssel en in Q3 2025 op 23,11 procent. Binnen dezelfde regio heeft Niet-commerciële dienstverlening een bijna zo grote telling (6.300), vanuit 5.000 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Overijssel naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid en energie in Q3 2025 63.500 vacatures; in Q3 2021 waren het er 59.800. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +6,2%, tegenover +7,4% voor Overijssel. In absolute aantallen ligt Nederland +3.700 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Overijssel in de nationale reeks gaat van 9,03 naar 9,13 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid en energie binnen het regionale totaal van 25.100.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 4 met een hogere eindstand dan Overijssel. De stand van 5.800 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Utrecht met 4.400, gevolgd door Noord-Holland met 7.600. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 10,72 procent in Noord-Holland tot 21,52 procent in Zeeland. Ter vergelijking staat Overijssel op 23,11 procent voor Nijverheid en energie.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Nijverheid en energie in Overijssel één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Niet-commerciële dienstverlening zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 6.300 vacatures tegenover 5.800 voor Nijverheid en energie. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Utrecht vermeldt het derde kwartaal 2025 4.400 vacatures in Nijverheid en energie. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Nijverheid en energie zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Overijssel nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Nijverheid en energie in Overijssel zoek je een werkbare bezetting?
