| Meetperiode | Noord-Brabant | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 13.900 | 59.800 |
| Q3 2022 | 14.600 | 66.800 |
| Q3 2023 | 13.500 | 64.500 |
| Q3 2024 | 13.500 | 63.200 |
| Q3 2025 | 12.600 | 63.500 |
| Q3 2026 | 13.900 | 62.900 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300003, PV30.
De meetpunten voor Noord-Brabant
Het verloop in Noord-Brabant begint bij 13.900 in Q3 2021 en bereikt 13.900 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +700, -1.100, 0, -900, +1.300 vacatures. De grootste absolute stap voor Nijverheid en energie valt tussen Q3 2025 (12.600) en Q3 2026 (13.900). In deze selectie geldt Q3 2025 met 12.600 als laagste meetpunt, en Q3 2022 met 14.600 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 700 onder dat maximum en 1.300 boven het minimum van Noord-Brabant.
Hoe verhoudt Nijverheid en energie zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Noord-Brabant van 59.600 naar 59.000 vacatures. De verandering binnen Nijverheid en energie was 0, bij een totale regionale beweging van -600. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 23,32 procent van Noord-Brabant en in Q3 2026 op 23,56 procent. Binnen dezelfde regio heeft Niet-commerciële dienstverlening een bijna zo grote telling (15.000), vanuit 11.800 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Noord-Brabant naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Nijverheid en energie in Q3 2026 62.900 vacatures; in Q3 2021 waren het er 59.800. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +5,2%, tegenover 0% voor Noord-Brabant. In absolute aantallen ligt Nederland +3.100 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Noord-Brabant in de nationale reeks gaat van 23,24 naar 22,1 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Nijverheid en energie binnen het regionale totaal van 59.000.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Nijverheid en energie en een beschikbare beginmeting zijn er 0 met een hogere eindstand dan Noord-Brabant. De stand van 13.900 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Zuid-Holland met 10.600, gevolgd door Gelderland met 8.500. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 11,05 procent in Noord-Holland tot 22,8 procent in Overijssel. Ter vergelijking staat Noord-Brabant op 23,56 procent voor Nijverheid en energie.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Nijverheid en energie in Noord-Brabant één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Niet-commerciële dienstverlening zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 15.000 vacatures tegenover 13.900 voor Nijverheid en energie. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Zuid-Holland vermeldt het derde kwartaal 2026 10.600 vacatures in Nijverheid en energie. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Nijverheid en energie zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Noord-Brabant nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Nijverheid en energie in Noord-Brabant zoek je een werkbare bezetting?
