| Meetperiode | Fryslân | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 2.300 | 89.600 |
| Q3 2022 | 3.000 | 115.000 |
| Q3 2023 | 3.100 | 115.200 |
| Q3 2024 | 3.300 | 115.500 |
| Q3 2025 | 3.000 | 111.600 |
| Q3 2026 | 3.300 | 111.500 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 300013, PV21.
De meetpunten voor Fryslân
Het verloop in Fryslân begint bij 2.300 in Q3 2021 en bereikt 3.300 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +700, +100, +200, -300, +300 vacatures. De grootste absolute stap voor Niet-commerciële dienstverlening valt tussen Q3 2021 (2.300) en Q3 2022 (3.000). In deze selectie geldt Q3 2021 met 2.300 als laagste meetpunt, en Q3 2024 met 3.300 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 0 onder dat maximum en 1.000 boven het minimum van Fryslân.
Hoe verhoudt Niet-commerciële dienstverlening zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Fryslân van 10.400 naar 11.100 vacatures. De verandering binnen Niet-commerciële dienstverlening was +1.000, bij een totale regionale beweging van +700. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 22,12 procent van Fryslân en in Q3 2026 op 29,73 procent. Binnen dezelfde regio heeft Nijverheid en energie een bijna zo grote telling (2.300), vanuit 2.100 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Van Fryslân naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Niet-commerciële dienstverlening in Q3 2026 111.500 vacatures; in Q3 2021 waren het er 89.600. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +24,4%, tegenover +43,5% voor Fryslân. In absolute aantallen ligt Nederland +21.900 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Fryslân in de nationale reeks gaat van 2,57 naar 2,96 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Niet-commerciële dienstverlening binnen het regionale totaal van 11.100.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Niet-commerciële dienstverlening en een beschikbare beginmeting zijn er 8 met een hogere eindstand dan Fryslân. De stand van 3.300 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Groningen met 3.500, gevolgd door Drenthe met 2.900. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 25,42 procent in Noord-Brabant tot 35,04 procent in Zuid-Holland. Ter vergelijking staat Fryslân op 29,73 procent voor Niet-commerciële dienstverlening.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Niet-commerciële dienstverlening in Fryslân één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Nijverheid en energie zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 2.300 vacatures tegenover 3.300 voor Niet-commerciële dienstverlening. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Groningen vermeldt het derde kwartaal 2026 3.500 vacatures in Niet-commerciële dienstverlening. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Niet-commerciële dienstverlening zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Fryslân nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Niet-commerciële dienstverlening in Fryslân zoek je een werkbare bezetting?
