| Meetperiode | Utrecht | Nederland |
|---|---|---|
| Q3 2021 | 2.100 | 23.200 |
| Q3 2022 | 2.300 | 27.000 |
| Q3 2023 | 2.400 | 26.600 |
| Q3 2024 | 2.300 | 25.800 |
| Q3 2025 | 2.600 | 29.500 |
| Q3 2026 | 2.400 | 28.200 |
Vacaturecijfers zijn tot en met 2021 definitief en vanaf 2022 voorlopig. Het CBS publiceert in duizendtallen. De tabel toont omgerekende aantallen voor hetzelfde kwartaal van verschillende jaren. CBS StatLine 83599NED; selectie 350000, PV26.
De meetpunten voor Utrecht
Het verloop in Utrecht begint bij 2.100 in Q3 2021 en bereikt 2.400 in Q3 2026. In volgorde van de meetpunten zijn de tussenstappen +200, +100, -100, +300, -200 vacatures. De grootste absolute stap voor Bouwnijverheid valt tussen Q3 2024 (2.300) en Q3 2025 (2.600). In deze selectie geldt Q3 2021 met 2.100 als laagste meetpunt, en Q3 2025 met 2.600 als hoogste. De eindwaarde ligt daarmee 200 onder dat maximum en 300 boven het minimum van Utrecht.
Hoe verhoudt Bouwnijverheid zich tot het gebied?
Van Q3 2021 tot Q3 2026 verschoof het totaal voor Utrecht van 34.900 naar 34.400 vacatures. De verandering binnen Bouwnijverheid was +300, bij een totale regionale beweging van -500. In Q3 2021 kwam de categorie daarmee uit op 6,02 procent van Utrecht en in Q3 2026 op 6,98 procent. Binnen dezelfde regio heeft Informatie en communicatie een bijna zo grote telling (2.500), vanuit 3.800 bij het eerste meetpunt. Sommige branchegroepen binnen de bron overlappen; deze twee categorieën zijn apart vergeleken.
Een tweede schaal voor de regionale vacaturestand
Voor Utrecht vermeldt de afzonderlijke vestigingenstatistiek bij Bouwnijverheid op 1 januari 2026 17.905 vestigingen. Het vacaturecijfer 2.400 heeft betrekking op Q3 2026. Zet je deze twee bronnen op dezelfde schaal, dan krijg je indicatief 13,4 openstaande vacatures per honderd getelde vestigingen. Landelijk staan 28.200 vacatures naast 274.575 vestigingen, ongeveer 10,27 per honderd. Dit zijn twee meetmomenten. Eén werkgever kan meerdere vacatures hebben of helemaal niemand zoeken, en meerdere vestigingen onder zijn naam hebben.
Voor Q3 2025 komt diezelfde benadering in Utrecht uit op 2.600 vacatures per 17.605 vestigingen (14,77 per honderd). Het absolute vacatureverschil voor Bouwnijverheid is -200. Onderzoek bij een vacature die lang openstaat of de functie-eisen en de geplande uren hetzelfde zijn gebleven voordat je een verandering in deze verhouding op jouw eigen team betrekt.
Van Utrecht naar de landelijke reeks
Voor heel Nederland bedraagt Bouwnijverheid in Q3 2026 28.200 vacatures; in Q3 2021 waren het er 23.200. De landelijke beweging over dat venster komt neer op +21,6%, tegenover +14,3% voor Utrecht. In absolute aantallen ligt Nederland +5.000 ten opzichte van de beginmeting. Het aandeel van Utrecht in de nationale reeks gaat van 9,05 naar 8,51 procent. Dat verloopt niet noodzakelijk in dezelfde richting als het aandeel van Bouwnijverheid binnen het regionale totaal van 34.400.
Welke gebieden lijken op de eindstand?
Onder de 12 vergelijkbare gebieden met een positieve meetwaarde voor Bouwnijverheid en een beschikbare beginmeting zijn er 5 met een hogere eindstand dan Utrecht. De stand van 2.400 is binnen deze selectie niet gedeeld. Het dichtst in absolute aantallen komt Overijssel met 2.800, gevolgd door Limburg met 1.500. Relatief aan het eigen regionale totaal lopen de andere gebieden van 4,94 procent in Noord-Holland tot 11,2 procent in Overijssel. Ter vergelijking staat Utrecht op 6,98 procent voor Bouwnijverheid.
Maak één open dienst bespreekbaar
Kies bij een roosterbespreking voor Bouwnijverheid in Utrecht één moeilijk te vullen dienst. Vergelijk de bezetting met een werkgever die onder Informatie en communicatie zou kunnen vallen. In de statistiek staan daar 2.500 vacatures tegenover 2.400 voor Bouwnijverheid. Vraag of dezelfde werktijden en vaardigheden spelen. Voor Overijssel vermeldt het derde kwartaal 2026 2.800 vacatures in Bouwnijverheid. Onderzoek reistijd afzonderlijk voordat je die regio ook als praktisch wervingsgebied beschouwt.
Vragen voor het vervolg
- Welke vereiste uit jouw vacature kun je concreet demonstreren tijdens een meeloopmoment?
- Bij welke twee meetpunten binnen Bouwnijverheid zou je eerst extra context opvragen?
- Wat heb je naast de telling voor Utrecht nodig om de volgende stap te onderbouwen?
Bronnen
Welke dienst vraagt aandacht?
Voor welke dienst binnen Bouwnijverheid in Utrecht zoek je een werkbare bezetting?
